Title: Zapomenutá místa pohraničí: 50 let vývoje krajiny očima archeologie = Vergessene Orte des Grenzgebiets – 50 Jahre Landschaftsentwicklung aus dem Blickwinkel der Archäologie
Citation: Zapomenutá místa pohraničí: 50 let vývoje krajiny očima archeologie = Vergessene Orte des Grenzgebiets – 50 Jahre Landschaftsentwicklung aus dem Blickwinkel der Archäologie. [Praha]: Calamarus, 2018. 79 s.
Issue Date: 2018
Publisher: Calamarus
Document type: monografie
book
URI: http://hdl.handle.net/11025/34338
http://www.antropologie.org/cs/publikace/knizni-tituly/zapomenuta-mista-pohranici
Keywords: katalog výstavy;pohraničí;Česká republika;Německo
Keywords in different language: exhibition catalogue;borderland;Czech republic;Germany
Abstract: Katalog k výstavě Zapomenutá místa pohraničí – 50 let vývoje krajiny očima archeologie je výstupem z projektu Prezentace kulturního dědictví příhraniční oblasti Tachovska. Výstava byla prezntována v následujících institucích: Muzeum Českého lesa v Tachově (1. 10. – 31. 10. 2017) Národopisné muzeum Plzeňska (13. 6. 2018 – 29. 7. 2018) Stadtmuseum Weiden (3. 9. – 28. 9. 2018). V západočeském pohraničí do dnešních dnů nalezneme mnoho pozůstatků událostí minulého století, většinu z nich můžeme spojit s působením dvou totalitních režimů. Ačkoliv toto období a současná podoba krajiny dodnes ovlivňuje život lidí v této ob- lasti, terénní výzkum reliktů tohoto úseku dějin stojí trochu v pozadí zájmu. Výzkum pomocí destruktivních i nedestruktivních metod prokázal velký potenciál archeologie při poznání této etapy české minulosti. Nejen že přinášíme nové poznatky k jednotlivým tématům a zjišťujeme skutečnosti, které jiné vědní obory nemohou zjistit, mapujeme také současný stav pozůstatků. A to je nyní asi nejdůležitější. Objekty v krajině „studené války“ nejsou chápány jako památky, nejsou tak žádným způsobem chráněny a rychle mizí. Ať již aktivitami tzv. hledačů pokladů, nebo musí ustoupit nové ekonomické čin- nosti. V nejbližší době bychom se tak měli zaměřit na další vyhledávání a dokumentaci reliktů tohoto typu a jejich památkovou ochranu, aby navždy zůstaly tichými mementy období nesvobody.
Appears in Collections:Monografie a kolektivní monografie / Monographs and collective monographs (KSA)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
katalog_zapomenuta_mista.pdfPlný text12,14 MBAdobe PDFView/Open


Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11025/34338

Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.