Title: Filosofická koncepce organicistního pojetí skutečnosti
Other Titles: A Philosophical Conception of the Organism Approach to Reality
Authors: Chalupská, Martina
Advisor: Havlík Vladimír, Doc. PhDr. CSc.
Referee: Andrle Michal, Mgr. Ph.D.
Krob Josef, Prof. PhDr. CSc.
Issue Date: 2017
Publisher: Západočeská univerzita v Plzni
Document type: disertační práce
URI: http://hdl.handle.net/11025/28424
Keywords: whitehead;materialismus;organicismus;zkušenost;události;objekty;aktuální události;věčné objekty;bifurkace;substance;změna;descartes;platón;leibniz;hume;kant.
Keywords in different language: whitehead;materialism;organicism;experience;events;objects;actual occasions;eternal objects;bifurcation;substance;change;descartes;platon;leibniz;hume;kant.
Abstract: Předložená disertační práce má za cíl analyzovat a zhodnotit systém organicistní filosofie vytvořený Alfredem North Whiteheadem, v němž je pojem hmoty nahrazen pojmem organické syntézy. Při naplňování tohoto cíle jsou zohledňovány soudobé vědecké poznatky, které Whiteheada při tvorbě jeho metafyzického systému ovlivňovaly. Zkoumání Whiteheadova myšlení v rámci disertační práce postupuje od prvotní Whiteheadovy filosofie přírody k jeho spekulativní filosofii, v níž je modifikována původní přírodní metafyzika prostřednictvím polemiky s významnými postavami evropské intelektuální tradice do podoby vyspělé metafyziky. Výsledkem zkoumání je zhodnocení Whiteheadovy procesuální metafyziky a jeho metody imaginativní racionalizace jakožto originální a inspirativní alternativy k tradiční evropské ontologii a epistemologii. Kromě úvodu a závěru je práce členěna do sedmi kapitol, přičemž zkoumání vývoje Whiteheadovy filosofie lze rozdělit do čtyř následujících částí. První část (kapitola 3.) se zabývá otázku "Jaká jsou pro Whiteheada ultimátní data vědy?". Odpověď je shledána v podobě terminologické distinkce a následné metafyzické konjunkce událostí a objektů, jež je fundamentem Whiteheadova období filosofie přírody. Druhá část (kapitola 4.) nabízí odpověď na otázku "Jaká je povaha Whiteheadova posunu od panfyziky směrem k metafyzice?". Je odmítnuta Lawrencova interpretace epistemologické konverze a stejně tak Leclerova koncepce tematické konverze shodně reprezentující diskontinuitní podstatu přechodu. Je přijata Fordova interpretace, podle níž Whitehead svá stanoviska revidoval kontinuálně. Tento názor je i v souladu s Whiteheadovou vlastní metodou poznání jako imaginativních skoků mysli. Třetí část (kapitoly 5. a 6.) se ve výkladu opírá o otázku "Co je podstatou Whiteheadovy organicistní metafyziky?". Jde tedy jednak o analýzu přírodní metafyziky v Science and the Modern World (kritika tzv. bifurkačních pozic) a rovněž o analýzu vyspělé metafyziky (v duchu rekoncepce povahy aktuálních událostí). Čtvrtá část (kapitola 7.) reflektuje Whiteheadovu polemiku s Platónem, Leibnizem, Humem a Kantem a zodpovídá tak, alespoň částečně, otázku "Jak vysokou míru originality můžeme Whiteheadovu spekulativnímu systému přiznat?".
Abstract in different language: The goal of the present PhD thesis is to analyze and evaluate a system of the philosophy of organism introduced by Alfred North Whitehead in which a term substance is superseded by a term organic synthesis. In implementing this goal, contemporary scientific knowledge which influenced Whitehead metaphysical system is taken into account. Investigation into Whitehead's thought within this PhD thesis proceeds from the initial Whitehead's philosophy of nature to his speculative philosophy which modifies earlier metaphysics of nature into the mature metaphysics on the basis of a polemic with key exponents of the European intellectual tradition. The result of this investigation is a critical appreciation of Whitehead's processual metaphysics and his imaginative rationalization as an original and inspiring alternative to traditional Western ontology and epistemology. The PhD thesis is divided into seven chapters, excluding an Introduction and conclusion, whereas investigation into the development of Whitehead's philosophy can be arranged into four following parts: The first part (Chapter 3) deals with a question "What are ultimate scientific data for Whitehead?" An answer is found in both a terminological distinction between events and objects and subsequent metaphysical conjunction of these concepts which is a fundamental ground for a phase of Whitehead's philosophy of nature. The second part (Chapter 4) answers a question "What is a nature of Whitehead's shift from panphysics to metaphysics?" Here Lawrenc's interpretation in terms of epistemological conversion and Lecler's conception of thematic conversion, both present discontinuous nature of the shift, are refused. To the contrary, Ford's interpretation according to which Whiteheads revised his opinions continuously, is supported. The third part (Chapters 5 and 6) focuses on a question "What is a fundament of Whitehead's organism philosophy?" It consists of analysis of the metaphysics of nature in Science and the Modern World (criticism of so called bifurcation positons) and of analysis of the advanced metaphysics (reconception of a nature of actual occasions). The fourth part (Chapter 7) reflects polemics between Whitehead and Plato, Leibnitz, Hume and Kant. Thus it answers, at least partly, a question "What degree of originality is to be attributed to Whitehead's speculative philosophy?"
Rights: Plný text práce je přístupný bez omezení.
Appears in Collections:Disertační práce / Dissertations (KFI)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Chalupska_Disertacni_prace.pdfPlný text práce1,22 MBAdobe PDFView/Open
Chalupska_posudky.pdfPosudek oponenta práce856,07 kBAdobe PDFView/Open
Chalupska_obhajoba.pdfPrůběh obhajoby práce73,72 kBAdobe PDFView/Open


Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11025/28424

Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.